Pisanie pracy licencjackiej – od czego zacząć?

Pisanie pracy licencjackiej w pewnością dla wielu studentów jest sporym wyzwaniem, szczególnie wtedy, gdy promotor narzuci niełatwy temat.

Pierwszym krokiem, jaki musimy uczynić jest opracowanie przemyślanego planu pracy. Kiedy mamy już gotowy plan, najlepiej zaakceptowany przez promotora, wtedy szukamy dostępnych źródeł, z których możemy korzystać.

Przygotowanie bibliografii także powinno być przeprowadzone skrupulatnie, gdyż w tejże literaturze przedmiotu należy odnaleźć wszelkie informacje wyczerpujące temat. Jeżeli praca jest badawcza musimy się zastanowić nad najlepszą formą narzędzia badawczego, co w przypadku prac licencjackich najczęściej jest ankietą.

Po uzbrojeniu się w powyższe, pisanie pracy licencjackiej rozpoczynamy od rozdziału pierwszego, a nie od wstępu pracy, co niektórzy nadal praktykują, a co nie zawsze jest dobre, gdyż dopiero po napisaniu całości wiemy dokładnie co będzie w treści pracy i na tej podstawie możemy dopiero opracować wstęp.

Pisanie pracy licencjackiej kończymy właśnie wstępem oraz zakończeniem, a także w niektórych przypadkach streszczeniem całej pracy, również w języku angielskim. Do wykończenia zostaje nam złożenie tekstu w całość, opracowanie bibliografii, spisu treści, spisu tabel i rycin oraz oczywiście wydruk i oprawa.

Pisanie pracy licencjackiej – co potem?

Paca licencjacka może być wstępem do kariery naukowej lub biznesowej. Jeśli jest ona dobrze napisana, to spokojnie można ją pokazać na rozmowach kwalifikacyjnych. Jeśli interesują nas konkretne doświadczenie, to po licencjacie możemy śmiało ruszyć do pracy. Wielu pracodawców preferuje pracowników, którzy posiadają konkretne doświadczenie, aniżeli czystych teoretyków. Historia pokazała, że wiele osób, które dorobiły się gigantycznych pieniędzy, nie skończyły studiów. Takie nazwiska jak Bill Gates czy Steve Jobs, to jedynie przykłady pierwsze z brzegu.

Praca licencjacka to dopiero wstęp do wielkiej kariery. Jak mawiał Juliusz Cezar “nauczycielem wszystkiego jest praktyka”. Im więcej ma się praktyki, tym większa nasza wartość. Obecnie pracodawcy w większym stopniu patrzą na praktyczne kompetencje, doświadczenie oraz potencjał pracownika. Jego dyplom jest często rzeczą drugorzędną.  Napisanie pracy licencjackiej nie musi, a często nie nie może być końcem naszej edukacji. Uczyć się trzeba całe życie, by móc konkurować na zmieniającym się rynku pracy.

Zostaw komentarz